Granada Poesie II

Program continued…

WEDNESDAY, 16 FEBRUARY
10:00 – 12:00 AM
OPEN-MIC POETRY READING
Place: Book and Crafts Fair
Coordinator: Poet Victor Chavarría

10:00 AM – 12:30 PM
ROUNDTABLE ON THE LIFE AND WORK OF POET CLARIBEL ALEGRIA; PRESENTATION
OF HER ANTHOLOGY BY POET LUIS ROCHA NICARAGUAN CENTER OF WRITERS (CNE)
Place: San Francisco Convent (Hall of Arches)
Presentations by poets: Gioconda Belli, Blanca Castellón, Ileana Rodriguez, Nicasio Urbina and Miguel Huezo Mixco (El Salvador)
Coordinator: Poet Nicasio Urbina

2:30 – 6:00 PM
POETIC CARNIVAL: BURIAL OF THE “MISERIES AND POVERTY OF THE SOUL”
SLOGAN: “POETRY IS THE REALM OF IMAGINATION AND THE MOST HAPPY AND
PAINFUL TESTIMONY OF HUMAN BEINGS ON EARTH”
FUNERAL PROCESSION
Dance parade that showcases all expressions of Nicaraguan folklore.
Long live poetry! Long live freedom! Long live love! Here is Granada!

POETRY READING ON EVERY STREET CORNER OF THE JOURNEY
Place of departure: Atrium of La Merced Church to Lake Nicaragua.
Opening words by poet Gloria Gabuardi
Coordinators: Bayardo Martinez Saravia, Fernando Lopez, Salomón Alarcón, Luz Marina Acosta, Gloria Gabuardi, Benjamín Lugo, Horacio Navas, Jimmy Obando and Ulises Juárez.

1st Corner:
Gioconda Belli (Nicaragua), Mutawakel Taha( Palestina), Fernando Pistilli (Paraguay)
2nd Corner:
Mario Bojorquez (México), Forrest Gander (Estados Unidos), Basilio Belliard (República
Dominicana),
3rd Corner:
Francisco Javier Torres (España), Frank Chipasula (Malawi), Hava Pinhas Cohen(Israel)
4th Corner:
Lin Khin Huann (Taiwán), Marco Martos (Perú), Brian Johnstone (Escocia
5th Corner:
Martín Glaz Serup (Dinamarca), Juan Carlos Abril (España), Aicha Bassry (Marruecos)
6th Corner:
Emilio Coco (Italia), Pierre Joris (Luxemburgo), Rodolfo Dada (Costa Rica)
7th Corner
Melissa Machado (Uruguay), Aminur Rahman (Bangladesh), Richard Gwyn (Gales)
8th Corner:
Dinah Livingstone (Inglaterra), Luis Alvarenga (El Salvador), Alice Theresa Sun-Cua (Filipinas)
9th Corner:
Enrique Godoy (Guatemala), Tianxin Cai (China), Horacio Costa (Brasil), Jaime Quezada (Chile)
10th Corner:
Jorge Fondebrider (Argentina), Anthony Phelps (Haití), Michael Agustín (Alemania)
11th Corner:
Beste Sakalli (Chipre), Bragi Olafsson (Islandia), Fakrit Ratrout (Palestina), Marco Tulio del Arca
(Honduras)

7:30 – 9:30 PM
HOMAGE TO THE NICARAGUAN CARIBBEAN COAST
POETRY READING
Location: Atrium of the San Francisco Convent
Coordinated and presented by: Bayardo Martinez Saravia

1st Reading Table:
Dario Jaramillo (Colombia), Yolanda Rossman (Nicaragua), Mario Bojorquez (México), Débora Rob (Nicaragua), Anthony Phelps (Haití), Victor Rodríguez Nuñez (Cuba)

2nd Reading Table:
Mateo Morrison (República Dominicana), Alvaro Rivas (Nicaragua), Marcos Rodríguez Frese (Puerto Rico), Carlos Castro Jo (Nicaragua), Alex Fleites (Cuba)

8:30 – 9:30 PM
CARIBBEAN MUSICAL CONCERT BY SINGER-SONGWRITER PHILLIP MONTALBÁN
Coordinated and presented by: Salomón Alarcon and Fernando Lopez


THURSDAY, 17 FEBRUARY
10:00 AM – 2:00 PM
OPEN-MIC POETRY READING
Place: Book Fair

PRESENTATION OF BOOK BY POET FRANCISCO DE ASIS FERNÁNDEZ TITLED “CRIMEN PERFECTO”
Place: San Francisco Convent (Statuary Hall)
Presenters: Francisco Javier Torres, Director of Editorial Española Eda Libros (Spain), and José Luis Reyna Palazón, Director of Colección Norte-Sur Libros (Spain)
SUPPORTED BY: Nicaraguan Center of Writers (CNE); Nicaraguan Institute of Hispanic
Culture and Casa De Los Tres Mundos.
COCKTAIL OFFERED BY NICARAGUAN INSTITUTE OF HISPANIC CULTURE
Coordinators: Poet Fernando Lopez, Bayardo Martinez Saravia and Ligia Morales

4:00 – 6:00 PM
LITERARY WORKSHOP TAUGHT BY POET EUGENIA TOLEDO KEYSER (Chile)
Place: Casa de los Leones
Coordinator: Víctor Chavarría

7:00 – 9:00 PM
POETRY READING
Place: Plaza de la Independencia
Presenters and Coordinators: INTUR, Fernando Lopez, and Bayardo Martinez
1st Reading Table:
Julio Valle Castillo (Nicaragua), Horacio Costa (Brasil), Nicasio Urbina (Nicaragua), Lisa Mayer
(Austria), Jorge Eduardo Arellano (Nicaragua), Pierre Joris(Luxemburgo) Francoise Roy (Canadá)
2nd Reading Table:
Edwin Yllescas (Nicaragua), Jaime Quezada (Chile), Tianxin Cai (China) Maria Esperanza Vargas
(Nicaragua), Marco Martos (Perú)
3rd Reading Table:
Dinah Livingstone (Inglaterra), Ivan Uriarte (Nicaragua), Rozalie Hirs (Holanda), Carlos Tunnerman
(Nicaragua), Oswaldo Sauma (Costa Rica) Basilio Belliard (República Dominicana)

9:00 – 10:00 PM
“LA CUNETA SON MACHIN” CONCERT
Coordinators: Bayardo Martínez Saravia and Fernando López
10:00 a 12:00 PM
COCKTAIL HOSTED BY THE NICARAGUAN TOURISM INSTITUTE TO THE POETS.


FRIDAY, 18 FEBRUARY

9:00 AM – 2:30 PM
POETRY READING IN THE MUNICIPALITIES
Rivas, Nandaime, Masaya, Nindirí, Catarina, Niquinohomo, Diriomo, Masatepe, San Marcos, Jinotepe, Diriamba, Managua and León.
Place of departure: Casa de los Tres Mundos at 9:00 AM
Coordinators poets: Fernando Lopez, Bayardo Martinez Saravia, Benjamín Lugo, Irving Cordero, Madeline Mendieta, Nicolas Navas, Ninoska Chacón, Nicasio Urbina, Salomón Alarcón,Jaime Serrano, Anastasio Lovo, Jimmy Obando, José Adiak Montoya.
Rivas: Jorge Fondebrider (Argentina), José Sosa Castillo (Ecuador), Richard Gwyn
(Gales), Emilio Coco (Italia), Helena Ramos (Rusia-Nicaragua), Fredrik Ekelund (Suecia)
Nandaime: Marco Martos (Perú), Stephane Chaumet (Francia), Nicolás Navas (Nicaragua), Antanas Jonynas (Lituania).Tania Claudia Alvarado (Honduras)
Masaya: Horacio Costa (Brasil), Ana Ilse Gómez (Nicaragua), Eugenia Toledo Keyser (Chile), Víctor Rodríguez Núñez (Cuba), Martín Glaz Serup (Dinamarca), Santiago Molina (Nicaragua)
Niquinohomo: Jaime Quezada (Chile), Vida Luz Meneses (Nicaragua), Lisa Mayer (Austria), Francisco Javier Torres (España), Margarita Carrera (Guatemala), Frank Chipasula (Malawi),
Joyce Ashuntantang (Camerun)
Diriomo: Melissa Machado (Uruguay) Brian Johnstone (Escocia), Jose Luis Reina Palazón (España), Serge Pey (Francia) Rafael Vargarruiz (Nicaragua) Aicha Bassry (Marruecos)
Nindirí: Maria de los Ángeles Camacho (Puerto Rico), Rafael Soler (España), Misael Duarte (Nicaragua), Emad Fouad (Egipto) Salvador Madrid (Honduras), Luis Chacón (Costa Rica)
Masatepe: Mario Bojorquez ( México), Mateo Morrison ( República Dominicana),Elena Medel (España),Michael Augustin( Alemania),Sujata Bhatt( India), Milagros Terán( Nicaragua),Pierre Joris( Luxemburgo),Luis Rocha( Nicaragua)
Catarina: Anthony Phelps (Haití), Rozalie Hirs (Holanda), José Adiak Montoya (Nicaragua), Enrique Godoy (Guatemala).
San Marcos: Tom Schultz (Alemania), Irving Cordero (Nicaragua), Ninozka Chacón ( Nicaragua), Sarah Holland-Batt (Australia), Hugo Mujica (Argentina), Dinah Livingstone ( Inglaterra), Francoise Roy ( Canadá)
Jinotepe: Fernando Pistilli (Paraguay), Juan Carlos Abril (España), Mario Martz D Leon (Nicaragua), Anastasio Lovo (Nicaragua), Tianxin Cai (China), Aminur Rahman(Bangladesh), Ana
Maria Rodas ( Guatemala)
Diriamba : Lina Zerón (México), Jean Marc Desgent (Canadá), Beste Sakalli(Chipre), Marianela Corriols( Nicaragua), Marcos Rodriguez Frese (Puerto Rico), Lin Khin-Huann (Taiwán)
León: C.D Wright ( Estados Unidos), Forrest Gander ( Estados Unidos), Darío Jaramillo (Colombia), Alex Fleites (Cuba), Ana Rosetti (España), Salomón Alarcón ( Nicaragua), Tales Naess ( Noruega), Magnus William-Olsson(Suecia), Hava Pinhas Cohen (Israel)

9:00 – 12:00 PM
OPEN-MIC POETRY READING
Place: Book and Crafts Fair
Coordinators: Poets Victor Chavarría

POETRY READINGS IN THE CITY OF GRANADA
Hour: 10:00 AM
Places: INTECNA – Salesiano School – Universidad Uhispam
Coordinators: Poets Fernando López, Cecilia Bravo and Víctor Chavarría
SALESIANO SCHOOL: Jorge Galán (El Salvador), Magdalena Camargo (Panamá), Ricardo Marín(Costa Rica), Martin Glaz Serup (Dinamarca), Basilio Belliard ( República Dominicana),
Serge Pey ( Francia)
UHISPAM: Fakhri Ratrout (Palestina), Eduardo Villalobos (Guatemala), Heber Sorto ( Honduras), Luis Diego Mora (Costa Rica), Beste Sakalli (Chipre), Bragt Olafsson (Islandia)
INTECNA : Oswaldo Sauma (Costa Rica),Victor Chavarria (Nicaragua), Isolda Hurtado (Nicaragua), José Luis Reina Palazón (España),Alice Theresa Sun Cua( Filipinas)
3:00 – 5:00 PM
POETRY READING IN THE POLICE STATION ,THE MUNICIPAL MARKET OF GRANADA
AND SAN ANTONIO SCHOOL
Coordinator: Fernando Lopez and Horacio Navas
MARKET OF GRANADA: Suad Marcos (Nicaragua), Antanas Jonynas (Lituania), Juan Sobalvarro (Nicaragua), William Perez Porras (Costa Rica), Eugenia Toledo Keyser (Chile), Blanca Castellón (Nicaragua), Ivan Uriarte (Nicaragua)
POLICE : Joyce Batuo Ashuntantang (Camerun), Mutawakel Taha( Palestina),Kim Soo Book (Corea), Frank Chipasula(Malawi), Erick Aguirre (Nicaragua), Rodolfo Dada (Costa Rica), Marco Tulio del Arca (Honduras)
SAN ANTONIO SCHOOL: Mauricio Molina (Costa Rica), Martha Leonor González (Nicaragua), Victor Rodriguez Nuñez (Cuba), Raul Xavier García (Nicaragua), Rafael Soler (España), Nicolás Navas (Nicaragua)

6:30 – 8:00 PM
POETRY READING
Place: Atrium of La Merced Church
Coordinated and presented by: Luz Marina Acosta and Blanca Castellón
1st Reading Table:
Fernando Silva (Nicaragua), Emad Fouad (Egipto), Erick Aguirre (Nicaragua), Kim Soo Book (Corea), Santiago Molina (Nicaragua), José Sosa Castillo (Ecuador), Tom Schulz (Alemania),
2nd Reading Table:
Fernando Pistilli (Paraguay), Stephane Chaumet (Francia), Isolda Hurtado ( Nicaragua), Jean Marc Desgent (Canadá), Brian Johnstone (Escocia), Anastasio Lovo (Nicaragua), Fredrik Ekelund (Suecia).

8:00 PM a 9:00 PM
MUSIC CONCERT BY SINGER-SONGWRITER NORMA ELENA GADEA
Place: Atrium of La Merced Church
Coordinators: Bayardo Martinez and Salomón Alarcon

9:30 pm-12:00 pm
RECEPTION OFFERED BY THE EMBASSY OF PALESTINE TO THE POETS

(Visited 54 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *